Zastanawiasz się, czy montaż rekuperacji w mieszkaniu lub biurze we Wrocławiu to dobry pomysł? Za tym rozwiązaniem przemawia wiele zalet, dzięki którym jest ono chętnie stosowane w budynkach mieszkalnych i firmowych. Jeżeli chcesz upewnić się, czy decyzja o wykonaniu takiej instalacji zapewni Ci pożądane korzyści, przeczytaj o najważniejszych atutach wentylacji z odzyskiem ciepła.
Zawsze świeże powietrze
Nowoczesna rekuperacja gwarantuje stałą wymianę powietrza przez całą dobę – niezależnie od aktualnych warunków atmosferycznych. Skutecznie usuwa zużyte powietrze z wnętrz oraz dostarcza do nich świeże, odpowiednio podgrzane lub schłodzone. Dzięki pracy takiej instalacji, z pomieszczeń eliminowany jest nadmiar wilgoci i dwutlenku węgla. Co więcej, dostarczane do nich powietrze jest także oczyszczone z drobnoustrojów, kurzu czy alergenów. W konsekwencji domownicy lub pracownicy rzadziej cierpią z powodu infekcji dróg oddechowych czy objawów alergii oraz cieszą się lepszym nastrojem.
Ochrona przed smogiem
Nowoczesna wentylacja obiektowa lub domowa jest wyposażona w system zaawansowanej filtracji, odpowiedzialnej za usuwanie z powietrza niepożądanych patogenów czy zanieczyszczeń. Prócz standardowo stosowanego filtru G4, możesz zdecydować się na zastosowanie modelu klasy F7, znacznie skuteczniejszego w usuwaniu pyłów obecnych w smogu. Nierzadko rekuperację można doposażyć również w system antysmogowy, który prócz oczyszczania dokładniejszego niż w przypadku filtrów HEPA, dodatkowo jonizuje powietrze.
Obniżenie kosztów ogrzewania
Korzystając z rekuperacji, możesz liczyć na obniżenie comiesięcznych rachunków za ogrzewanie nawet o 50 %. Centrala wentylacyjna wykorzystuje bowiem ponownie raz ogrzane powietrze, przekazując energię cieplną z niego do chłodnego powietrza pobieranego z zewnątrz. W konsekwencji konieczność użytkowania instalacji C.O. znacząco maleje, co bezpośrednio przekłada się na koszty bieżącego utrzymania budynku.
Możliwość współpracy z GWC i pompą ciepła
Ostatnią, ale nie mniej ważną zaletą rekuperacji jest możliwość jej współpracy z gruntowym wymiennikiem ciepła bądź pompą ciepła. Montaż rekuperatora i dołączenie do niego GWC sprawia, że do centrali wentylacyjnej trafia już wstępnie ogrzane powietrze. Jest to duże ułatwienie dla systemu szczególnie w trakcie skrajnych temperatur, panujących na zewnątrz. Połączenie rekuperacji z pompą ciepła powoduje natomiast, że wentylacja minimalizuje ucieczkę ciepła z budynku, dzięki czemu pompa może znacznie łatwiej go ogrzać.