Wentylacja to jedna z najważniejszych instalacji w każdym budynku. Odpowiedzialna za sprawny przepływ powietrza, ma niebagatelny wpływ na zdrowie mieszkańców czy ogólny stan obiektu. Niestety popularna w blokach wentylacja grawitacyjna często nie spełnia swojej roli, nie odprowadzając zużytego powietrza, nieprzyjemnych zapachów czy nadmiaru wilgoci. W takiej sytuacji warto zastąpić ją efektywną rekuperacją, która znacząco poprawi mikroklimat w każdym pomieszczeniu.
Problematyczne działanie wentylacji w bloku
W większości mieszkań w blokach można zauważyć niedostateczny przepływ powietrza. Zazwyczaj jest on spowodowany nieprawidłową konstrukcją budynku, zaburzonym ciągiem, zbyt szczelnymi oknami czy niedrożnymi kanałami wentylacyjnymi. Część odpowiedzialności za taki stan spada również na właścicieli lokali, którzy zasłaniają kratki wentylacyjne, likwidują otwory w drzwiach łazienek czy nie stosują nawiewników w stolarce okiennej. Choć takie działanie jest podyktowane chęcią ograniczenia wyziębiania wnętrz czy napływania nieprzyjemnych zapachów z otoczenia, skutkuje ono także nadmiernym uszczelnieniem mieszkania – a w konsekwencji znaczącym wzrostem ryzyka pojawienia się chorobotwórczych bakterii i pleśni.
Wentylacja z odzyskiem ciepła do mieszkania
Chcesz zoptymalizować działanie wentylacji w swoim mieszkaniu? Najlepsze efekty uzyskasz, decydując się na montaż rekuperacji w bloku. W tym celu musisz najpierw uzyskać zgodę zarządcy budynku na zlokalizowanie czerpni i wyrzutni na elewacji. Jeśli Spółdzielnia lub Wspólnota Mieszkaniowa zaaprobuje Twój wniosek – możesz zgłosić się do nas w celu doboru optymalnego urządzenia oraz wyceny prac. Do niewielkich lokali można zastosować rekuperatory nieco mniej wydajne, aniżeli do dużych domów jednorodzinnych. Samą centralę warto umieścić w środkowym punkcie mieszkania, w pobliżu dostępu do źródła zasilania (gniazdka 230V). Zazwyczaj takim miejscem jest łazienka, z której można w prosty sposób poprowadzić kanały nawiewne i wywiewne do sąsiednich pomieszczeń. Same kratki powinny być ulokowane możliwie blisko okien. Nie musisz przy tym obawiać się o estetykę wentylacji z odzyskiem ciepła w mieszkaniu. Kanały tej instalacji można bowiem łatwo ukryć pod zabudową kartonowo-gipsową bądź w specjalnych kształtkach styropianowych, dobrze komponujących się z całą aranżacją wnętrza.
Zalety rekuperacji do mieszkania w bloku
Podobnie jak rekuperacja do domu, także i wentylacja mechaniczna do mieszkania łączy w sobie wiele zalet. Po pierwsze – zapewnia stały dostęp powietrza do pomieszczeń bez względu na aktualne warunki pogodowe oraz bez konieczności otwierania okien. Po drugie – dzięki systemowi filtracji eliminuje przykre zapachy gotowania, spalin czy smogu, korzystnie wpływając na samopoczucie i zdrowie domowników. Po trzecie – pozwala całkowicie zrezygnować z wietrzenia, a tym samym – z wpuszczania owadów, hałasu, kurzu i przykrych woni do mieszkania. Po czwarte – pomaga także ograniczyć konieczność korzystania z ogrzewania, co jest szczególnie istotne w przypadku indywidualnego systemu grzewczego w lokalu.