Szukamy alternatywy dla tradycyjnego ogrzewania wodnego? Weźmy pod uwagę nowoczesne panele grzewcze. Będą one odpowiednie do każdego typu budynku, w wydajny, bezpieczny i przyjazny dla środowiska sposób zwiększając temperaturę w pomieszczeniach. Aby ich praca była efektywna, podczas doboru należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Jak wybrać najlepsze panele na podczerwień?
Czym kierować się podczas wyboru paneli grzewczych?
Planując montaż ogrzewania na podczerwień, musimy dopasować go do rodzaju posiadanego budynku oraz jego zapotrzebowania na ciepło. Istotna będzie tu między innymi ilość i typ okien, grubość izolacji termicznej czy położenie obiektu względem stron świata. Dobrze ocieplony dom, wyposażony w szczelną stolarkę oraz do maksimum wykorzystujący naturalną energię słoneczną będzie generował mniejsze straty ciepła. W konsekwencji niższe będzie także jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania.
Kolejną ważną kwestią jest kubatura wnętrza. Im większa będzie ilość przestrzeni do ogrzania, tym więcej energii będziemy potrzebować, aby uzyskać w pomieszczeniu komfortową temperaturę. Przed zakupem paneli grzewczych konieczne będzie dokonanie starannej analizy zapotrzebowania na energię grzewczą każdego lokalu. Zbyt mała moc instalacji może powodować, że wnętrze nie będzie wystarczająco dogrzane. Zbyt duża natomiast będzie stanowić niepotrzebny koszt dla inwestorów. Jeżeli mamy wątpliwości, jakie rozwiązanie wybrać – poprośmy o dobór i wycenę w firmie specjalizującej się w wykonywaniu systemów grzewczych na podczerwień.
Na co jeszcze zwrócić uwagę w trakcie zakupu paneli na podczerwień?
Wiemy już, jakie są najważniejsze kryteria podczas doboru paneli grzewczych. Istnieje jednak jeszcze kilka dodatkowych aspektów, o których nie powinniśmy zapominać. Zastanówmy się, czy ogrzewanie podczerwienią będzie jedynym systemem generującym ciepło w budynku – czy może ma ono stanowić wsparcie dla głównej instalacji C.O.?
Rozmawiając z wybranym wykonawcą określmy, jakie pomieszczenia mają ogrzewać panele – czy będzie to sypialnia, salon czy może łazienka? Przemyślmy, jaki typ paneli najlepiej wkomponuje się w planowane miejsce ich montażu? W pewnych obszarach najlepiej sprawdzą się wersje ścienne, w innych natomiast – sufitowe bądź wolnostojące.
Ustalmy, jaka temperatura będzie dla nas komfortowa – pozwoli to na optymalny dobór modelu urządzenia, które najlepiej zaspokoi nasze potrzeby. Weźmy pod uwagę także kwestie ekonomiczne – panele o wysokiej wydajności energetycznej pozwolą nam ograniczyć koszty ogrzewania, zarazem nie generując negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Mamy dość dokładania do pieca, jego czyszczenia i konserwacji oraz konieczności przechowywania dużych ilości opału? Wymieńmy system grzewczy w budynku, decydując się na nowoczesne panele na podczerwień. Taka instalacja jest wydajna i bezobsługowa, a jej montaż wykonywany przez doświadczoną firmę – sprawny i niekłopotliwy. Jeżeli nadal wahamy się przed pojęciem takiej decyzji, zapytajmy specjalistów, którzy doradzą nam i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania.