Klimatyzacja to instalacja, która w znacznym stopniu wpływa na komfort termiczny użytkowników. Jest ona szczególnie ceniona w gorącym okresie letnim, gdy temperatura we wnętrzach wzrasta. Wbrew pozorom na nasz komfort oddziałuje nie tylko liczba stopni Celsjusza, ale także poziom wilgotności, prędkość powietrza oraz jego czystość. Jak regulować wszystkie te parametry za pomocą nowoczesnej klimatyzacji?
Czym właściwie jest komfort termiczny?
Komfort cieplny to sytuacja, gdy czujemy się w pomieszczeniu przyjemnie – nie jest nam ani za ciepło, ani za zimno, ani też za duszno. Wpływają na niego takie czynniki, jak temperatura, wilgotność, prędkość oraz czystość powietrza. Istnieje nawet norma (PN-78/B03421), która określa optymalne parametry w określonym stanie aktywności fizycznej. Ile powinny one wynosić?
Ile wynosi idealna temperatura w pomieszczeniach?
Komfortowa dla ludzi temperatura jest nieco odmienna w zależności od pory roku. Latem wynosi ona około 23-26 stopni Celsjusza. W upalne dni wartość ta w pomieszczeniach potrafi jeszcze bardziej wzrosnąć. W takiej sytuacji niezbędne będzie skorzystanie z klimatyzacji domowej, która pomoże w obniżeniu temperatury do optymalnego poziomu. Należy przy tym zachować rozsądek i umiar, ustawiając w parametrach wartość o 3-5 stopnie Celsjusza mniejszą, niż na zewnątrz. Dzięki temu po wyjściu poza budynek nie odczujemy gwałtownej zmiany temperatury oraz nie narazimy się na przeziębienie. Zimą na domowym termometrze powinniśmy zobaczyć wartość w granicach 20-22 stopni Celsjusza. Jeśli w pokoju jest zbyt chłodno, możemy skorzystać z funkcji grzania w klimatyzatorze, która pomoże nam odzyskać komfort termiczny niezbędny do niezakłóconego relaksu czy wypełniania obowiązków.
Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu?
Kolejnym parametrem wpływającym na nasz komfort cieplny jest wilgotność. Latem w budynku powinna ona oscylować w granicach 40-55%, podczas gdy zimą – pomiędzy 40 a 60%. Niestety w chłodniejszym sezonie wartość ta znacząco przekracza optymalny poziom. Jest to spowodowane m.in. suszeniem prania w pomieszczeniu czy parą wodną, powstającą na skutek kąpieli i gotowania. Nadmierny poziom wilgotności to prosta droga do pojawienia się pleśni, szybszego niszczenia elementów wyposażenia, a także chorób dróg oddechowych i alergii. Jak unormować ten parametr? Korzystając z klimatyzacji typu split lub multisplit! Podczas pracy urządzenie skutecznie osusza powietrze i odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz, zauważalnie poprawiając mikroklimat w pomieszczeniach.
Czy prędkość powietrza może powodować dyskomfort?
Chyba nikt z nas nie lubi przeciągów. Zbyt szybki powiew powietrza sprawia, że odczuwamy nieprzyjemny chłód. Zarazem całkowity brak cyrkulacji także może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, powodując u nas wrażenie duszności. Aby zoptymalizować przepływ powietrza w mieszkaniu, można skorzystać z klimatyzatora. Prędkość nadmuchu powinna wynosić 2 m/s zimą, natomiast latem – 3 m/s. Kalibrując ustawienia urządzenia, zadbajmy także o prawidłowy kierunek wylotu powietrza. Powinno ono przepływać koło nas, ale nie dmuchać bezpośrednio w naszą stronę, gdyż może to wywoływać negatywne odczucie przeciągu.
W jaki sposób klimatyzator wpływa na czystość powietrza?
Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem wpływającym na nasze samopoczucie jest czystość powietrza. Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w system zaawansowanej filtracji, które eliminuje patogeny, alergeny, kurz, pył i smog. Pozwala ona także pozbyć się przykrych zapachów z wnętrz, poprawiając ogólny komfort ich eksploatacji. Aby jednak powietrze było zawsze czyste, nie można zapominać o systematycznym serwisie klimatyzacji. Tylko dzięki niemu jakość dystrybuowanego powietrza będzie zawsze idealna, korzystnie wpływając na nasz nastrój oraz stan zdrowia.
Klimatyzacja to instalacja, która ma ogromny wpływ na nasz komfort termiczny. Oczyszcza powietrze, usuwa z niego nadmiar wilgoci, a zarazem eliminuje zaduch i zapewnia przyjemną temperaturę. Wszystko to sprawia, że jest ona chętnie wybierana przez inwestorów, którym zależy na maksymalnym komforcie codziennej eksploatacji wnętrza.