Ogrzewanie sufitowe to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Dostępne w sprzedaży folie i maty grzewcze skutecznie poprawiają komfort termiczny we wnętrzach, nie generując przy tym nadmiernych rachunków za prąd. Jak działa taki typ ogrzewania, czym różnią się jego poszczególne rodzaje oraz jakie są jego najważniejsze plusy i minusy?
Jak działa ogrzewanie sufitowe na podczerwień?
Ogrzewanie sufitowe na podczerwień to jeden z typów ogrzewania płaszczyznowego, chętnie wykorzystywanego m.in. w krajach północnych. Umieszczone pod stropem lub sufitem, pod wpływem oporu elektrycznego wytwarza i równomiernie oddaje ciepło w postaci długiego promieniowania podczerwonego. Taki sposób działania gwarantuje optymalny komfort wszystkim osobom przebywającym w pomieszczeniu. Ogrzewanie podczerwienią jest przy tym bezpieczne dla zdrowia, energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Dzięki temu jest ciekawą alternatywą dla innych typów instalacji grzewczych, pociągających za sobą znaczne koszty utrzymania czy szkodliwą tzw. niską emisję. Ogrzewanie sufitowe na podczerwień sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych metrażowo obiektach usługowych, przemysłowych czy mieszkalnych – wpisując się w potrzeby zróżnicowanych grup inwestorów. Jest proste w montażu i wymaga jedynie dostępu do energii elektrycznej, bez konieczności układania rur czy posiadania kotłowni. Ukryte pod zabudową kartonowo-gipsową, jest przy tym całkowicie niewidoczne. Regulacja jego pracy jest natomiast możliwa dzięki termostatowi, utrzymującemu zadaną temperaturę.
Rodzaje ogrzewania sufitowego na podczerwień
Jeżeli bierzemy pod uwagę montaż ogrzewania na podczerwień, możemy zdecydować się na jedno z dwóch popularnych rozwiązań: folie lub maty grzewcze. Pierwsze z nich, czyli folia grzewcza, jest wykonana m.in. z folii PET, węgla i pasty aluminiowej. Jest łatwa w montażu i ognioodporna, a jej trwałość szacuje się nawet na kilkadziesiąt lat. Nagrzewa się ona w sposób równomierny na całej powierzchni, emitując ciepło ogrzewające wszystkie elementy i ludzi w pomieszczeniu podobnie jak promienie słoneczne. Drugą z propozycji jest mata grzewcza, stworzona z takich komponentów, jak włókno szklane i specjalne kable grzewcze. Jest ona nieco mniej trwała od folii, zarazem świetnie sprawdzając się jako samodzielne lub dodatkowe źródło ciepła.
Obydwa rozwiązania są typami ogrzewania strefowego, które pozwala na oszczędność miejsca w pomieszczeniach oraz nie wpływa negatywnie na wygląd całej aranżacji. Rozgrzewając się do stosunkowo niskiej temperatury, zużywają mniej energii elektrycznej niż grzejniki na podczerwień. Folii i mat grzewczych nie montuje się w technologii mokrej (pod tynkiem czy w stropie). Dozwolone jest jedynie ich umieszczanie w podwieszanym suficie, w obudowie z płyt kartonowo-gipsowych. Od stropu oddziela je warstwa wełny mineralnej, natomiast od strony regipsu – folia paraizolacyjna. Z uwagi na sposób montażu, najlepszym momentem na wykonanie ogrzewania sufitowego na podczerwień jest budowa domu lub jego generalny remont.
Zalety i wady ogrzewania sufitowego na podczerwień
Najważniejszym atutem ogrzewania sufitowego na podczerwień jest równomierna dystrybucja ciepła. Z uwagi na fakt, iż folie czy maty są ukryte na znacznej wysokości oraz nie nagrzewają się zbyt mocno – nie ma ryzyka oparzenia się. Docenią to szczególnie rodzice małych, ciekawskich dzieci. Ogrzewanie sufitowe nie wywołuje konwekcji powietrza; w konsekwencji jest ono idealnym wyborem do pomieszczeń użytkowanych przez alergików. Jego powierzchnia grzejna nie jest zakryta elementami wyposażenia, dzięki czemu straty ciepła są zminimalizowane. Z uwagi na fakt, iż folie lub maty grzeją całą powierzchnię pomieszczenia (w tym elementy wyposażenia czy konstrukcji budynku, które oddają ciepło), osiągnięcie zadanej temperatury następuje szybciej. Warto zwrócić uwagę również na długi okres możliwej eksploatacji oraz szybki zwrot nakładów poniesionych na inwestycję.
Omawiając ogrzewanie sufitowe na podczerwień, nie sposób nie wspomnieć także o pewnej wadzie tego rozwiązania. Mowa tu o utrudnionym rozchodzeniu się ciepła w kierunku posadzki. Powoduje to konieczność ustawienia wyższej temperatury, niż w przypadku używania tradycyjnego ogrzewania podłogowego. Z tego względu optymalnym działaniem będzie połączenie folii lub maty grzewczej na obu tych poziomych płaszczyznach, co pozwoli na łatwiejsze uzyskanie komfortowej temperatury.
Aby uniknąć przegrzania lub trudności w osiągnięciu odpowiednio wysokiej temperatury przy stosowaniu ogrzewania sufitowego na podczerwień, konieczny jest dobór odpowiedniej mocy oraz prawidłowy montaż. Nie wiemy, jaki model folii lub mat zastosować w swoim domu lub firmie oraz jak poprawnie je rozłożyć? Z pomocą przyjdą nam specjaliści z Celtron Instalacje, którzy zaproponują najbardziej atrakcyjne rozwiązania, dostosowane do naszych potrzeb i możliwości finansowych.