Folie i maty to elementy instalacji grzewczej, którą można zastosować w niemal każdym budynku. Szybkie w montażu i wydajne, umożliwiają niedrogie i ekologiczne ogrzanie wnętrz. Gdzie można je wykorzystać, czym się różnią oraz jakie są ich najważniejsze zalety?
Maty i folie grzewcze do domu, firmy i biura
Nowoczesne folie i maty grzewcze można umieścić w wielu miejscach w budynku. Ułożone na podłodze pod płytkami, panelami czy deskami warstwowymi, doskonale sprawdzą się jako główne ogrzewanie płaszczyznowe w obiekcie. Możemy zaplanować ich rozłożenie na ścianach czy suficie pod suchą zabudową, jak również pod lustrem – gdzie zapobiegną jego parowaniu. Folia grzewcza znajdzie zastosowanie także podczas ogrzewania stanowisk pracy oraz platform i podestów. W konsekwencji można z powodzeniem korzystać z niej w różnego rodzaju obiektach, niezależnie od ich wielkości czy przeznaczenia.
Mata i folia grzewcza – różnice
Osoby zainteresowane ogrzewaniem na podczerwień niejednokrotnie nie są świadome różnic pomiędzy matą a folią. Tymczasem oba te rozwiązania są nieco odmienne; różni się także miejsce ich montażu. Pierwsze z nich możemy umieścić na posadzce bezpośrednio pod płytkami, drugie natomiast – pod panelami, parkietem czy wylewką.
Mata to kilkumilimetrowa siatka z włókna szklanego, pokryta przewodem grzewczym. Jest przykładem ogrzewania typowo oporowego. Nagrzewa się do wysokich temperatur, skutecznie zwiększając ciepłotę płytek ceramicznych, gresu czy kamienia na posadzce. Można układać ją wzdłuż nieregularnych powierzchni, np. na łukach, nie wymaga ona również łączenia – jak w przypadku pasków folii grzewczej.
Folia zbudowana jest z niezwykle cienkiej matrycy, umieszczonej w wytrzymałej folii PET. W trakcie działania wykorzystuje zjawisko elektrycznego oporu węgla, emitując fale dalekiej podczerwieni i rozprowadzając ciepło równomiernie. Jej grubość nie przekracza milimetra, docina się ją na wymiar pomieszczenia wzdłuż linii cięć. Z uwagi na fakt, iż nie musi rozgrzewać się bardziej niż docelowa temperatura we wnętrzu – jest bezpieczna nawet dla delikatnych, drewnianych podłóg.
Zalety mat i folii grzewczych
Ogrzewanie firmy czy domu za pomocą folii i mat to rozwiązanie pełne zalet. Oferuje ono przystępne koszty eksploatacji, które można dodatkowo ograniczyć decydując się na posiadanie fotowoltaiki. Taka instalacja cechuje się wysoką sprawnością oraz równomiernym rozkładem temperatur w pomieszczeniach, zapewniając optymalny komfort termiczny. Jest szybka i prosta w wykonaniu, a przy tym bezpieczna i bezawaryjna podczas późniejszej eksploatacji. Nie wymaga także regularnego serwisowania. Korzystając z mat lub folii grzewczych nie musimy obawiać się zaczadzenia ani wybuchu. Decydując się na ich montaż już na etapie wyboru projektu domu, możemy zrezygnować z budowy kotłowni i komina spalinowego. Ten typ ogrzewania na podczerwień znacząco redukuje konwekcję powietrza, pomagając łagodzić objawy alergii w chłodniejszym sezonie. Ważnym atutem jest także możliwość indywidualnego, zdalnego sterowania temperaturą w każdym z pomieszczeń.
Rozważamy montaż folii lub mat grzewczych w naszym domu? A może potrzebujemy wydajnego ogrzewania płaszczyznowego do biura lub firmy? We wszystkich tych przypadkach doskonale sprawdzi się instalacja na podczerwień. Specjaliści wykonujący takie systemy pomogą nam w doborze optymalnych elementów oraz zrealizują niezbędne prace, umożliwiając nam czerpanie licznych korzyści z wydajnego ogrzewania infrared.