Jeżeli planujemy montaż wentylacji mechanicznej w swoim domu lub firmie, weźmy pod uwagę zastosowanie systemu wyposażonego w rekuperator. Choć jest to dość spora inwestycja, taka instalacja zapewni nam najwyższą jakość powietrza oraz znaczne oszczędności na ogrzewaniu, umożliwiając zwrot zainwestowanej kwoty nawet w ciągu kilku lat. Jakie zalety przemawiają za wykonaniem wentylacji z odzyskiem ciepła?
Najwyższa jakość powietrza
Rekuperator – czyli serce wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – to miejsce, w którym zlokalizowany jest zarówno wymiennik ciepła, jak również nowoczesne i niezwykle skuteczne filtry. Ich regularna kontrola i serwisowanie instalacji sprawiają, że wykazują one wyjątkową skuteczność w oczyszczaniu powietrza nawiewanego do budynku oraz usuwanego z wnętrz, eliminując z niego kurz, pył, drobnoustroje, alergeny, a nawet drobne owady. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniach jest świeże i zdrowe dla wszystkich przebywających w nich osób, a konieczność wietrzenia w celu usunięcia zaduchu czy nieprzyjemnych zapachów zostaje wyeliminowana. Czysty mikroklimat docenią zwłaszcza alergicy i astmatycy, u których korzystanie z wentylacji mechanicznej pozwala na znaczące zmniejszenie uporczywych objawów, takich jak katar, kichanie i duszności. Co więcej – w przeciwieństwie do instalacji grawitacyjnej – wersja mechaniczna cechuje się maksymalną efektywnością przez cały rok, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Taka nieustanna cyrkulacja powietrza pozwala na zoptymalizowanie poziomu wilgotności we wnętrzach, redukując ryzyko pojawienia się szkodliwych grzybów i pleśni.
Precyzyjna kontrola nad działaniem systemu
Wentylacja do domu lub firmy to nowoczesna instalacja, która jest wyjątkowo prosta w obsłudze. W celu jej programowania możemy skorzystać z klasycznego panelu zamontowanego na ścianie bądź aplikacji na smartfona czy tablet. Niewielu użytkowników zdaje sobie jednak sprawę, że dzięki zaawansowanej automatyce i odpowiednim czujnikom, taki system może samodzielnie dopasowywać swoją efektywność do aktualnych warunków panujących w pomieszczeniach. Współczesne układy wentylacyjne z rekuperacją umożliwiają stały wgląd w parametry ich pracy, w razie potrzeby wysyłając alerty o ewentualnych nieprawidłowościach oraz umożliwiając sprawdzenie parametrów powietrza. Można także podłączyć je do instalacji smart home, odpowiedzialnej za kompleksowe sterowanie wszystkimi najważniejszymi systemami w budynku.
Ograniczenie rachunków za ogrzewanie
Ostatnim, ale równie ważnym atutem wentylacji mechanicznej z rekuperatorem jest możliwość odzysku ciepła. Wymiennik pobierając ciepło z powietrza usuwanego w wnętrz, wykorzystuje je do ogrzania powietrza zasysanego spoza budynku. W konsekwencji instalacja C.O. nie musi pracować z pełną mocą, a bieżące rachunki za ogrzewanie mogą obniżyć się nawet o połowę. Sprawia to, że nakłady poniesione na wykonanie i przeglądy wentylacji mechanicznej zwracają się w stosunkowo niedługim czasie, a komfort i samopoczucie osób przebywających we wnętrzach ulega znaczącej poprawie.
Decyzję o montażu wentylacji mechanicznej powinniśmy podjąć już na etapie projektowania budynku. Dzięki temu jej wykonanie będzie znacznie łatwiejsze, a w konsekwencji – także i tańsze. Nie wiemy, jakie środki finansowe potrzebne będą na opłacenie usługi przygotowania i uruchomienia tej nowoczesnej instalacji? Skontaktujmy się z wyspecjalizowaną firmą, która przygotuje dla nas wycenę wentylacji oraz doradzi, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w naszym obiekcie.